Vapriikki kutsuu senioreja tutustumaan Manserockiin

Manserock-näyttelyssä ihmisiä tutustumassa näyttelyyn. Hämärässä näyttelytilassa on keskellä tilaa vitriineitä, seinillä kultalevyjä.

Kerran kuussa Vapriikki tarjoaa eläkeläisille sisäänpääsyn kahden euron lipulla. Perjantaina 12.9. senioripäivän teemana on suosittu Manserock!

Manserockin tunnetuimpia nimiä ovat 1970-luvulla ilmiön aloittaneet Juice Leskinen, Alwari Tuohitorvi, Kaseva ja Tabula Rasa. 1980-luvulla joukkoon liittyivät legendaariset Eppu Normaali ja Popeda, jotka jatkavat edelleen vahvasti. Naisbändeistä tunnetuin on Ilona.

Näyttelyssä on esillä laaja kattaus rockmuistoja: muun muassa soittimia, esiintymisasuja, fanitavaraa, tuttuja ja tuntemattomia valokuvia keikoilta ja keikkabusseista sekä videotaltiointeja. Perjantaina 12.9. näyttelyyn on tarjolla kaksi opastusta: klo 11 ja 13.  

Lisäksi päivän kävijät voivat osallistua Konkarit-toiminnan tarjoamaan kuvansiirto-työpajaan klo 12–14.30. Työpajassa voit kokeilla vanhojen valokuvien hiertämistä pahville. Valmis tuote voi olla esim. lasinalunen, jääkaappimagneetti tai pieni taulu seinälle.  

Päivän aikana samalla edullisella lipulla voi katsastaa kaikki Vapriikin näyttelyt, muun muassa uudet Muinais-DNA: Avain menneisyyteen sekä Supersankarit – Antiikista nykypäivään.